قانون آب بخشی از قانون است که به بحث درباره مالکیت، کنترل و استفاده از آب بعنوان یک منبع  می­پردازد و در ارتباط نزدیک با قانون اموال بوده و البته از قوانین محیط زیست نیز تاثیر پذیرفته است. آب عنصری حیاتی برای زندگی موجودات زنده بوده و تاثیر بسزایی در بسیاری از فعالیت های اقتصادی داردو به موجب چنین نقشی،قوانینی که برای مدیریت آب تعیین می گردند اثرات گسترده ای دارند.

در حال حاضر ما در دنیایی با کمبود آب زندگی می کنیم و لذا اطلاع از حقوق بین المللی آب و قوانین مربوط به حوزه های آبریز مشترک از اهمیت خاصی برای کشورها برخوردار می باشد.

شرکت مدیریت منابع آب ایران در اواسط سال ۱۳۸۹ خواستار برگزاری کارگاهی تحت عنوان قوانین آّب توسط مرکز منطقه­ای مدیریت آب شهری با مشارکت مرکز قانون آب، علوم و سیاست گزاری یونسکو در داندی شدند

در كارگاه آموزشي قوانین بین المللی آب  كه از تاريخ ۲۱ لغايت ۲۵ مردادماه ۱۳۹۰ در جزیره کیش برگزار گرديد، تعداد ۴۰ نفر از مديران و كارشناسان ارشد از وزارت نیرو ، شرکتهای آب منطقه ای استانهای کشور ، شرکت مدیریت منابع آب ایران و سازمانهای تابعه حضور داشتند.

هدف از برگزاری این کارگاه عبارت است از آموزش جنبه هایی از قوانین بین المللی آب به کارشناسان منطقه ،تطابق اصول اساسی با کنوانسیون های مختلف، مطالعه نمونه ها و بررسی ابعاد مختلف قانون بین المللی آب می باشد.

تمرکز این کارگاه بر روی شرایط رایج منطقه همراه با مثال های مربوط جهانی خواهد بود،ضمن اینکه به اصول اساسی قوانین بین المللی آب نیز توجه خواهد داشت. بعلاوه این کارگاه، فرصت آشنایی شرکت کنندگان با برنامه “قوانین و مدیران آب” که توسط مرکز یونسکو داندی در حال تنظیم بوده فراهم می سازد.

مدرسین کارگاه:

دکتر اوون مک این تا یر: وی فارغ التحصیل دانشگاه ملی گلووی ایرلند  (لیسانس علوم انسانی ۱۹۸۸ و کارشناسی قانون قوه مقننه ۱۹۹۰)و دانشگاه منچستر (در مقطع دکترا ۲۰۰۵)بوده و از اعضاء هیات تحریریه تعدادی از نشریات ایرلندی و بین المللی ، از جمله مجله حقوق برنامه ریزی و محیط زیست اروپا ، مجله بین المللی حقوق در مورد محیط زیست تدوین شده، تعهدات در قبال محیط زیست، مجله حقوق برنامه ریزی و محیط زیست ایرلندی و مجله موسسه مطالعات قضایی، می‌باشند. بعلاوه ایشان در پست‌های مشاوره ای برای سازمان هایی همچون بانک جهانی، برنامه توسعه ملل متحد، برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در مورد مسایل قوانین مربوط به محیط زیست و قانون بین المللی آب در اروپای مرکزی و شرقی، روسیه، آسیای مرکزی، جنوب شرق آسیا، هند، خاورمیانه، آفریقای شرقی و جنوب آفریقا، فعالیت داشته‌اند. در سال ۲۰۰۸ او به عنوان کارشناس قوانین اروپایی و بین المللی محیط زیست ،به عضویت کمیته علمی آژانس محیط زیست اروپا درآمد.

دکتر سرگی وینوگرادو(کارشناس بین المللی حقوق ،دکتری از مسکو): سخنران ارشد دانشگاه تحصیلات تکمیلی قانون، سیاست و مدیریت منابع طبیعی و مدیر برنامه LLM است. او در آوریل سال ۱۹۹۶ به عنوان محقق ارشد به دانشگاه تحصیلات تکمیلی پیوست و پیش از همکاری با مرکز داندی، در سال های ۱۹۹۴ الی ۱۹۹۶، محقق مدعو موسسه ماکس پلانک (مرکز مقایسه قانون عمومی و قانون بین المللی) در هالدیبرگ آلمان بودند.قبل از آن نیز به عنوان محقق ارشد در موسسه قانون و دولت فرهنگستان علوم اتحادیه جماهیر شوروی مشغول بکار بودند. ایشان هم چنین استاد درس قانون بین الملل در دانشکده حقوق دانشگاه مسکو بوده‌اند. حوزه اصلی تخصصی ایشان شامل قانون بین المللی محیط زیست ، قانون بین المللی منابع طبیعی، قانون دریا و قانون منابع طبیعی و زیست محیطی روسیه و کشورهای مستقل مشترک المنافع می باشد.او عضو کمیته منابع آب از انجمن بین المللی قوانین و کمیسیون حقوق محیط زیست IUCN / اتحادیه جهانی حفاظت است. دکتر وینوگرادو واحد های دانشگاهی چون قوانین بین المللی محیط زیست،قوانین بین المللی منابع طبیعی، قوانین و سیاست محیط زیستی منابع طبیعی و انرژی و قوانین بین المللی هسته ای را تدریس می کنند.

خانم روبی مای نی هان: پژوهشگر گروه قانون بین المللی آب در مرکز برنامه HELP –IHPدانشگاه داندی در حوزه قانون، سیاست و علوم آب است. تحقیق روبی  درباره قواعد حقوق بین المللی است که بر منابع آب مرزی اعمال می شوند (اجتناب از نزاع و امنیت آب) . خانم روبی از نیوزلند به این مرکز پیوست. وی در نیوزلند متخصص حقوقی و محیط زیست در حقوق بین المللی آب بوده و پیش از این برای پایان نامه کارشناسی ارشد خود درباره قوانین بین‌المللی آب و سیاست مدیریت آب و اختصاص حقوق استفاده از آب شیرین، موفق به دریافت درجه ممتازی از دانشگاه اتاگو ، نیوزلند شده بود. وی همچنین به عنوان یکی از مشارکت کنندگان فعال در انجمن بین المللی مشارکت جوانان در برنامه ۲۰۱۰-۲۰۱۳ نیز انتخاب شده بودند.

دکتر رضا موسی زاده ( استاد دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران): ایشان از محققین حوزه قوانین بین الملل و صاحب تالیفات متعدد در این زمینه می باشد.