پیرو واگذاری مسئولیت راهبری برنامه ابتکار بین‌المللی خشکسالیIDI به وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران و مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری – تهران در سال ۱۳۸۹و همچنین  ارتباط این برنامه با سایر برنامه های یونسکو نظیر برنامه G-WADI، از مدیر مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری دعوت شد تا در نشست مشترک G-WADI و IDI جهت مذاکره در خصوص فعال سازی برنامه ابتکار بین‌الملل خشکسالی و اطلاع از آخرین اقدامات انجام شده در خصوص این برنامه‌های بین المللی شرکت نماید.

این نشست از تاریخ ۲۸ لغایت ۳۰ آبان‌ماه ۱۳۹۳ در شهر سانتیاگو کشور شیلی و در حاشیه برگزاری سمپوزیوم بین‌المللی «سازگاری با خشکسالی» و جهت ایجاد انجمن کاربرد ابزارهای خشکسالی برگزار گردید.

موضوعات نشست

  • تبادل اطلاعات در خصوص نواقص اطلاعات سیستم های اطلاعاتی خشکسالی (شاخص های نظارت، پایش، هشدار، مدیریت اطلاعات و مدیریت ریسک)
  • بررسي ارزش اطلاعات و اثربخشی استراتژی های اطلاعات موجود از دیدگاه ذینفعان
  • توسعه تقاضا برای نوآوری (پژوهش / پیاده سازی) با توجه به مدیریت ریسک خشکسالی برای استراتژی های اطلاعاتی یکپارچه مختلف
  • توسعه روش های یکپارچه جهت مديريت ريسك خشكسالي با توجه به ویژگی منطقه ای (اقلیم، هیدرولوژی، ذخیره سازی, تقاضای آب).
  • ایجاد یک تشکیلات عملیاتی (راهبرد نهادهای تحقیقاتی) در مدیریت خشکسالی با هدف توسعه راه حل ها و پیشنهادات

نتایج بدست آمده

شرکت کنندگان در نشست ضمن ارایه برنامه های سارمان متبوع خود در زمینه مدیریت خشکسالی، نحوه ارتباط فعال و موثر تر با برتامه ابتکار بین المللی خشکسالی را بررسی نمودند. همچنین مدیر مرکز اقدام به ارایه سخنرانی در نشست صبح روز اول کنفرانس نمود و مدیریت یکی ار پانلهای تخصصی روز دوم نشست را هم به عهده داشت. دفتر یونسکو در شیلی به عنوان میزبان این نشست نیز اقدام به تشکیل کارگروه بین المللی در خصوص ایجاد یک بانک اطلاعاتی مربوط به مدلهای ارزیابی ریسک خشکسالی‌ با عضویت مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری نمود. سایر دستاوردهای نشست شامل:

  • توسعه تبادل اطلاعات در زمینه راهبردهای بخش عمومی و خصوصی در خصوص  ارزیابی و مدیریت خشکسالی در مناطق خشک و نیمه خشک
  • نیاز به اقدام در زمینه مدیریت خشکسالی در منطقه از طریق ایجاد کارگروها های منطقه ای و توسعه ابزارهای مدیریت خشکسالی.