بیست و یکمین اجلاس شوراي بين الدول آبشناسي يونسکو ( UNESCO-IHP) از روز چهارشنبه ۲۸ خرداد لغایت جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ (۲۰-۱۸ ژوئن ۲۰۱۴) در مقر دايمي يونسکو در پاريس برگزار گردید. نمايندگان کميته هاي آبشناسي کشور جهان تلاش نمودند تا با شناسايي چالش هاي جهاني آب، به بررسي و برنامه­ريزي در زمينه راههاي مقابله با اين چالشها بپردازند.

اين شورا داراي ۳۶ عضو اصلي است و جمهوري اسلامي ايران در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ یکی از اعضای این شورا بوده که بعد از گذشت ۴ سال، این عضویت به یکی دیگر از کشورهای آسیایی منتقل گردیده است.

هدف از برگزاری اجلاس، بررسی نتایج سی و ششمین کنفرانس عمومی یونسکو شامل برنامه ها و بودجه سال‌های ۱۴-۲۰۱۳ و همچنین گزارش اجرای برنامه‌های فاز هفتم برنامه بین‌المللی آبشناسی یونسکو و چگونگی اجرای فاز هشتم آن می‌باشد.

رویدادهای جانبی

  • برگزاری یک رویداد جانبی تحت عنوان « داده ها و تولیدات IHP در ارتباط با چالش های آب»:

در این نشست که در روز چهارشنبه برگزار شد شرکت کنند گان به ارائه نمونه هایی از وضعیت خشکسالی در کشور های خود پرداختند.. اعضای پانل شامل آقایان دکتر لوگان از آمریکا، دکتر دموث از یونسکو، دکتر مطیعی از مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری، دکتر آنیل میشرا از دفتر مرکزی یونسکو، دکتر لویس آلبرتو از سویس و دکتر موفتی از نامیبیا بودند. در این نشست، دکتر مطیعی مدیر مرکز منطقه‌ای آب شهری و مسئول اجرای برنامه IDI به معرفی فعالیت‌های انجام شده و تهیه نقشه راه IDI اقدام نمودند. همچنین در این نشست، نقشه‌راه چاپ شده توسط یونسکو به عنوان سند رسمی برنامه IDI توزیع گردید.

  • تصویب برگزاری یک رویداد بین‌المللی خشکسالی در ایران در سال ۲۰۱۵

در یک جلسه رسمی با اقای دکتر دموث و دکتر انیل تصویب شد که یک رویداد مرتبط با خشکسالی برای سال ۲۰۱۵ در ایران برگزار شود و یونسکو آن را حمایت نماید قرار شد که یونسکو فعالیت لازم برای حضور شرکت کنندگان بین المللی را بعمل آورد و ایران نیز در برگزاری داخلی این رویداد و حمایت مالی از برگزاری آن همکاری نماید.

نشست توسعه پایدار و آب بعد از سال ۲۰۱۵

در روز پنجشنبه ۲۹ خرداد یک رویداد جانبی با عنوان فوق، به اهدافی که در جهت دستیابی به اهداف هزاره (MDG) بعد از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۳۰ باید به آنها رسید بحث شد. این اهداف عبارتند از:

  • دسترسی به اب سالم و بهداشت برای همه
  • ۲-کاهش مصرف آب در کشاورزی تا ۲۰% ، آب صنعتی تا ۲۰% ، آب خانگی تا ۱۵% و افزایش تولید اب در همه زمینه ها تا ۵۰% با اتخاذ مدیریت تقاضای آب
  • کاهش آلودگی آب از منابع اصلیدر سطح کشوری تا ۳۰%، با افزایش جمع آوری فاضلاب و تصفیه آن در شهر ها تا ۸۰% ، افزایش تصفیه فاضلاب صنعتی تا ۹۵%
  • کاهش تلفات بشری و دارایی ها ناشی از بلایای طبیعی تا ۵۰%
  • ۵ – افزایش ۵۰% در تعداد کشور های جهان که سیاست های حق آب را بر اساس IWRM رعایت می کنند.

برگزاری جلسه مدیران مراکز درجه ۲ یونسکو

در روز چهارشنبه جلسه ای در سطح مدیران مراکز درجه ۲ شرکت کننده در اجلاس برگزار شد که در آن مدیران مراکز به معرفی فعالیت های مراکز خود در طی ۲ سال گذشته پرداختند . دو مرکز درجه ۲ ایران نیز ضمن معرفی مراکز خود توضیحات کاملی در رابطه با فعالیت هایشان ارائه دادند.