پس از برگزاری پنجمین اجلاس جهانی آب که در فروردین­ماه ۱۳۸۸ در شهر استانبول ترکیه برگزار گردید، برگزارکنندگان اصلی این رویداد مهم در کشور ترکیه مصمم به ادامه همکاری و پیگیری موارد مطروحه در خلال پنجمین اجلاس جهانی آب ترکیه شدند. درهمین راستا، دومین دور از پنجمین اجلاس جهانی آب با همکاری دبیرخانه شورای جهانی آب در ماه می سال  ۲۰۱۱ در شهر استانبول برگزار شد.

در این نشست زمینه­ها و موارد گسترده­تر درصنعت آب با حضور مدیران و کارشناسان از سراسر دنیا به بحث و تبادل نظر گذاشته شد. در این اجلاس، در درجه اول به مشکلات و چالش­های آب در خاور میانه و شمال آفریقا، آسیای مرکزی و شرق اروپا تمرکز شد سپس مسائل داخلی مرتبط با آب (خشکسالی، سیلاب و …) ترکیه با جزئیات کامل به بحث و تبادل نظر گذاشته شد. همچنین در خلال این اجلاس، با توجه به نظرات و دیدگاه­های کارشناسان خبره، در برابر مسائل و چالش­های پیش­رو، دیدگاهی جدید بصورت منطقه­ای لحاظ شد. این اجلاس فرصتی برای گرد­هم آوردن سازمان­های بین­المللی و کارشناسان محلی را با هدف حل مشکلات صنعت آب فراهم نمود. نمایشگاه جانبی نیز از دستاوردهای فعالان صنعت آب در مدت برگزاری این اجلاس، برپا شد. نتایج این اجلاس در ششمین اجلاس جهانی آب که در ماه مارس ۲۰۱۲ (فروردین ۱۳۹۱) در شهر مارسی فرانسه برگزار خواهد شد، نیز ارائه شد.

نتایج سیاسی حاصله از پنجمین اجلاس جهانی آب استانبول، دارای ارزش زیادی برای جامعه بین­المللی آب جهت تهیه یک راهنما برای شکل دادن به راهبردهای جهانی و عملیاتی نمودن آنها است. بیانیه وزرا در استانبول و راهنمای آب استانبول، که به عنوان سند مجمع عمومی سازمان ملل متحد منتشر شد، شامل توصیه­ها و تعهدات درخصوص مسائل جهانی آب و منعکس کننده موفقیت­ها  می­باشد که بر نتایج نشست­های موضوعی تأثیر داشته است.

دومین دور از پنجمین اجلاس جهانی آب در استانبول، فرصتی مغتنم برای بازبینی توافق آب استانبول و راهنمای آب استانبول بود. این رویداد در مجموعه فرهنگی کالیگ برگزار شد .

مباحث اصلی مورد بررسی در این اجلاس، مسائل و مشکلات مرتبط با آب در خاورمیانه، شمال آفریقا، آسیای مرکزی، شرق اروپا و ترکیه و همچنین بازبینی و پیگیری بیانیه­های پنجمین اجلاس جهانی آب استانبول، بود.

اهداف:

هدف از برگزاری این رویداد بحث و بررسی پیرامون چالش‌های مرتبط با آب در سطح منطقه و یافتن راه‌حل‌های مناسب جهت مقابله با آنها بود. بعلاوه در این رویداد متخصصین و اساتید علوم آب از سراسر جهان گرد هم آمده بودند تا تصمیمات اخذشده در پنجمین اجلاس شورای جهانی آب را که در سال ۲۰۱۰ در ترکیه برگزار گردید، مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند. همچنین دستور کار و موضوعات ششمین اجلاس شورای جهانی آب سال ۲۰۱۲ فرانسه (شهر مارسی) مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این گردهمایی برنامه اولیه اجلاس سال ۲۰۱۲ با حضور اعضاء و نمایندگان کشورها تبیین شد.