پس از مذاکرات مقدماتی انجام شده با معاون مرکز بین‌المللی تحقیقات و آموزش کشاورزی ترکیه (UTAEM) در کارگاه آموزشی مدل AquaCrop درتهران در سال ۱۳۸۸ و همچنین کارگاه آموزشی مدیریت آب شهری درتاجیکستان درسال ۱۳۸۹ بمنظور شروع و توسعه همکاری‌ با مرکز مذکور که منجر به عقد تفاهم‌نامه همکاری بین مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری (تحت پوشش یونسکو) و مرکز UTAEM گردید، برگزاری یک کارگاه آموزشی منطقه­ای در زمینه استفاده پایدار از آب بعنوان اولین همکاری مشترک دو مرکز مورد توافق واقع شد. پس از هماهنگی­ها و تلاش­های مدیران و کارشناسان مربوطه، در نهایت مقرر گردید کارگاه آموزشی “استفاده پایدار از آب در شرایط تغییراقلیم” از تاریخ ۳ لغایت ۵ مردادماه سال‌جاری توسط مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری و مرکز بین­المللی تحقیقات وآموزش کشاورزی ترکیه در شهر ازمیر کشور ترکیه برگزار گردد. مرکز بین­المللی تحقیقات و آموزش کشاورزی ترکیه یکی از نهادهای مهم و فعال کشور ترکیه در زمینه آب و کشاورزی می­باشد و با توجه به امکانات بسیار مناسب مرکز مذکور در شهر ازمیر و پوشش کلیه هزینه­های اقامت، غذا و رفت آمد داخلی در طی مدت برگزاری کارگاه در شهر ازمیر توسط مرکز یادشده، برگزاری این رویداد در شهر ازمیر مورد پذیرش قرار گرفت.

با توجه به دعوت از وزیر کشاورزی ترکیه جهت حضور در هشتمین اجلاس شورای حکام مرکز، برگزاری این رویداد توسط دو نهاد از کشورهای ایران و ترکیه، برای اولین بار در سطح مرکز، بسیار حائز اهمیت بوده و یکی از مهمترین همکاری­های اخیر دو کشور در زمینه آب تلقی می­گردد.

 

علیرغم اینکه کارگاه در زمینه آب و کشاورزی بود، ولی مرکز منطقه­ای مدیریت آب شهری با این هدف این کارگاه را برگزار نمود که اگر بتوان با افزایش راندمان حتی ۱۰% در آب کشاورزی صرفه­جویی نمود، می­توان از این ۱۰%، کمبود آب بسیاری از شهرها را جبران نمود.

 

 

 


٢- هدف

از مهمترین اهداف برگزاری این کارگاه، می­توان به مواردزیر اشاره نمود:

  • تقویت منابع انسانی، ظرفیت­سازی سازمانی و ارتقاء آگاهی عمومی در خصوص چالش­ها و مسائل مدیریت آب
  • آشنا نمودن شرکت­کنندگان با مفاهیم و اصول استفاده پایدار از منابع آب تحت شرایط تغییر اقلیم
  • آشنا نمودن شرکت­کنندگان با مدلسازی و تعدادی از نرم­افزارهای کارآمد در زمینه مدیریت آب و همچنین بهره­وری آب کشاورزی
  • ایجاد فرصت مناسب برای شرکت­کنندگان به­منظور تبادل ایده­هاو نظرات
  • اهمیت ویژه این رویداد برای مرکز به عنوان اولین برنامه مشترک با کشور ترکیه