کارگاه آموزشی شبکه های جمع آوری فاضلاب تحت فشار و خلاء در تاریخ ۱۰ تیرماه ۱۳۹۴ توسط مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری – تهران و با مشارکت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور برگزار گردید.

شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب در طول تاریخ بخشی از شکل‌گیری تمدن‌های بشری بوده، اما اکثر قریب به اتفاق شبکه‌های جمع‌آوری چه در کشورهای توسعه‌یافته و چه در کشورهای درحال‌توسعه بر اساس هیدرولیک جریان‌های ثقلی طراحی شده‌اند. در سال‌های اخیر شبکه‌های نامتعارف دیگری مانند شبکه‌های تحت فشار و یا شبکه‌های تحت خلأ توسعه یافته و مورداستفاده قرارگرفته‌اند. فناوری‌های نوین در پمپ‌ها، مخازن، لوله‌ها و سایر متعلقات وابسته به شبکه شرایط را برای مهندسان به گونه‌ای فراهم ساخته است که قادر خواهند بود از فشار و خلأ به‌عنوان ابزاری برای انتقال جریان از مبدأ تا تصفیه‌خانه استفاده نمایند.

در استرالیا و دیگر نقاط جهان، شبکه‌های تحت فشار فاضلاب به صورت گسترده‌ای مورد استقبال کارگزاران امور آب و فاضلاب واقع شده‌است. دلایلی چون مزیت‌های اقتصادی، ایمنی در اجرا و بهره‌برداری، قابل اعتماد بودن در بهره‌برداری و ناچیز بودن اثرات سوء بر محیط زیست باعث گردیده این شبکه‌ها از شبکه‌های تحت جریان ثقلی پیشی گرفته و مورد بهره‌برداری بیشتر قرار بگیرند.

در این کارگاه آموزشی مسائل پایه و بنیادی در این نوع شبکه‌های نامتعارف (تحت فشار و تحت خلأ) مورد بررسی قرار گرفته و تجربیاتی از دیگر نقاط دنیا عرضه گردید.