برنامه ابتکار بین المللی خشکسالی

در نشست کمیته های ملی آسیا در سال ۲۰۰۹ در تهران، مرکز مدیریت آب شهری پیشنهاد ایجاد یک نهاد بین المللی در جهت پیش بینی، تحقیق و بررسی، سازگاری و کاهش مخاطرات ناشی ازخشکسالی را ارائه نمود. با توجه به اهميت فوق­العاده خشکسالي و تاثيرات منفي آن بر زندگي مردم کشورهاي خشک و نيمه خشک جهان، مد نظر است تحقيق و پايش این ابتکار عمل به صورت يک پروژه جهاني با مديريت جمهوری اسلامی ايران و با همکاری سازمان­های بین­المللی انجام شود. این طرح مشابه طرحی است که در ژاپن برای مدیریت سیلاب ها با عنوان IFI  و برنامه بین­المللی رسوب (ISI) در کشور چین ایجاد شده است. این پیشنهاد بعد از بررسی مورد تصویب اعضا قرار گرفت و به یونسکو ارسال شد. مجمع عمومی یونسکو بررسی این ابتکار را به شوراي نوزدهم IHP ارجاع داد. این پیشنهاد در نوزدهمین اجلاس شورای بین­الدول آبشناسی که از ۱۴ لغایت ۱۸ تیرماه ۱۳۸۹ در مقر اصلی یونسکو واقع در شهر پاریس پایتخت کشور فرانسه به همراه پیشنهاد ایجاد”مدیریت جامع آب در سطح حوضه رودخانه­ای” مطرح گردید و پس از بحث­های مختلف اعضاء با حمایت قاطع اکثر کشور­های عضو تصویب گردید.

پس از تصویب برنامه ابتکار بین­المللی خشکسالی (IDI) و ابلاغ آن به جمهوری اسلامی ایران در نوزدهمین اجلاس بین­الدول یونسکو (پاریس، تابستان ۱۳۸۹)، با بررسی­های انجام شده در دفتر معاونت آب و آبفا وزارت نیرو و با توجه به تجارب مرکز منطقه­ای مدیریت آب شهری و همچنین پیش­قدم بودن این مرکز به عنوان پیشنهاددهنده برنامه ابتکار بین‌المللی خشکسالی، دبیرخانه موقت این برنامه به مرکز منطقه­ای مدیریت آب شهری – تهران واگذار گردید.

با شروع فعالیت دبیرخانه این برنامه توسط مرکز و تشکیل کمیته راهبری با حضور مدیران و صاحبنظران فعال درزمینه خشکسالی در سطح ملی، جلسات متعددی جهت پیشبرد ماموریت­ها و اهداف IDI درمحل وزارت نیرو یا دبیرخانه مرکز برگزار گردید.

درهمین زمینه و به منظور معرفی برنامه ابتکار بین­المللی خشکسالی در سطح ملی و بررسی نقشه راه، برگزاری اولین نشست برنامه­ابتکار بین­المللی خشکسالی (IDI) از تاریخ ۱۸ لغایت ۱۹ آبان ۱۳۹۰ در محل سالن همایش­های وزارت نیرو برگزار گردید. این نشست با حضور بیش از ۳۳ نفر از مدیران، اساتید دانشگاه و متخصصین فعال در زمینه خشکسالی از نهادهای فعال در زمینه­های مرتبط با خشکسالی همراه با تیم چهار نفره­ مشتمل بر مدیران و کارشناسان بین‌المللی برگزار شد. برگزاری این رویداد به عنوان نشست ویژه برنامه­های ابتکار بین­المللی یونسکو حائز اهمیت بوده و یکی از مهمترین نشست­ها در زمینه ارایه دستاوردها و فعالیت­های ارگان­های ملی در خصوص خشکسالی در طی سال­های اخیر محسوب گردید.

با توجه به اهمیت موضوع برنامه ابتکار بین­المللی خشکسالی (IDI) و همچنین ضرورت تدوین نهایی نقشه راه این برنامه همراه با نحوه جلب همکاری­های سایر نهادهای بین­المللی و براساس هماهنگی­های انجام شده در نشست اول و یونسکو، مرکز منطقه­ای مدیریت آب شهری (تحت پوشش یونسکو) به عنوان دبیرخانه برنامه ابتکار بین‌المللی خشکسالی (IDI) با همکاری معاونت آب و آبفای وزارت نیرو و سازمان یونسکو، برگزاری اولین سمینار بین‌المللی مدیریت خشکسالی و دومین نشست برنامه بین‌المللی خشکسالی (IDI) را از تاریخ  ۲۴ لغایت ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ در محل سالن اجتماعات وزارت نیرو را در دستور کار خود قرار دادند.

در اولین سمینار بین­المللی مدیریت خشکسالی که در روز سه­شنبه مورخ ۲۴ اردیبهشت­ماه ۱۳۹۲ در تهران برگزار گردید، تعداد ۱۷ نفر از مديران، اساتید دانشگاه و كارشناسان ارشد از ارگان­های مختلف بین­المللی از  کشورهای آلمان، اسپانیا، عمان، مصر، عراق، تاجیکستان، صربستان، ژاپن، بورکینافاسو و ترکیه و سازمان‌های بین‌المللی از جمله یونسکو (UNESCO)، سازمان جهانی هواشناسی (WMO)، برنامه همکاری­های آبی جهانی (GWP)، سازمان خواربار جهانی (FAO)، برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) و … در این رویداد بین‌المللی شرکت نمودند. همچنین بیش از ۸۰ نفر از مدیران و کارشناسان ارشد ارگان­های مختلف ایرانی از جمله وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، موسسه تحقیقات آب، سازمان هواشناسی کشور، سازمان حفاظت از محیط زیست، شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس، شرکت­های آب منطقه­ایی سراسر کشور، شرکت­های آب و فاضلاب استان­های مختلف، مرکز تحقیقات خشکسالی، دانشگاه­های مختلف و … شرکت نمودند.

 

این مرکز در حال تماس مستمر با دفتر سامانه‌های آبی و تغییر اقلیم برنامه بین‌المللی آبشناسی یونسکو به منظور برگزاری یک رویداد مشترک در سال آینده می‌باشد. همچنین گزارشی از فعالیت‌های IDI در مجمع عمومی یونسکو در خردادماه ۱۳۹۳ ارایه خواهد گردید.